Rytro położone jest w Popradzkim Parku Krajobrazowym, w dolinie rzek Poprad i Roztoczanka, 10 km od przejśœcia granicznego Piwniczna Mnisek nad Popradom.
Położenie u zbiegu szlaków turystycznych, dziewicza przyroda, ruiny zamku pamiętające czasy Władysława Łokietka, jak również dobrze rozwinięta baza turystyczna sprawiają, że każdy kto raz zawitał w te strony, wraca tu znowu.

Rytro jest doskonałym miejscem wypadowym w oba pasma Beskidu Sądeckiego - Pasma Radziejowej i Pasma Jaworzyny Krynickiej. Krzyżują się tutaj szlaki turystyczne i prowadzą na najwyższe szczyty tutejszych gór: niebieski-Przechyba (1173 m.n.p.m.), czerwony - Radziejowa (1262 m.n.p.m.), Wielki Rogacz (1182 m.n.p.m.), Łabowska Hala (1064 m.n.p.m.), zielony - Niemcowa (1001 m.n.p.m) i inne.

W Rytrze funkcjonuje nowoczesny wyciąg narciarski. Stok zjazdowy prowadzi ze szczytu góry Jastrzębskiej (708 m.n.p.m.). Jadąc od Nowego Sącza należy skręcić w Rytrze ("na kostce") w prawo przez tory i główną drogą do góry aż pod wyciąg.

Ruiny zamku w Rytrze stoją na stromym wzgórzu (463 m npm) tzw. Zamczysku nad rzeką Poprad. Dziœ już nie zostało z niego wiele, ale miejsce to jest bardzo urocze i warte odwiedzenia. Z góry rozcišga się œliczny widok na przełom Popradu, Rytro i Dolinę Roztoki. Oœmiometrowa wieża o bardzo grubych murach (3 m) zbudowana jest z piaskowca. Wejœcie do wieży umieszczone było wysoko ponad dziedzińcem, prowadziły do niego drabiny. Po krawędzi wzgórza biegł mur obwodowy, którego zachowały się fragmenty. Od południa przylegał do muru dwudzielny budynek mieszkalny ze strzelnicami, obecnie również zachowany szczątkowo. Warowna brama widoczna jeszcze w XIX w. prowadziła od wschodu. W sąsiedztwie bramy stało coœ w rodzaju niewielkiej bastei, był to najpóŸniej wybudowany element zamku. Od strony północnej, za wieżą, znajdowała się fosa i wał prawie całkowicie już zniwelowane.

Idąc niebieskim szlakiem w stronę Roztoki Wielkiej, natrafimy na Gminny Park Ekologiczny, którego zadaniem jest ochrona rzadkich gatunków rośœlin i zwierząt charakterystycznych dla podmokłych terenów górskich. Przygotowane pomosty spacerowe, pozwalają turystom oglądać w stanie naturalnym takie okazy fauny jak: traszka karpacka czy wąż - gniewosz plamisty i inne. Z roœlin, na uwagę zasługują wyjątkowe egzemplarze storczyków.

Widok na Makowicę (948 m n.p.m.) przy wjeŸdzie do Rytra od strony Nowego Sącza. Stoki Makowicy znajdują się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, porośœnięte bukiem tworzą charakterystyczny kontrast z otoczeniem.
W latach 1980/82 były prowadzone na Połomi (480 m n.p.m.) w Rytrze prace archeologiczne związane z istnieniem tam osady, która funkcjonowała około połowy V wieku. W czasie wykopalisk odkryto bogaty materiał zabytkowy: liczną ceramikę, paciorki, osełki kamienne, kamienie żarnowe i przedmioty żelazne niewiadomego przeznaczenia. Znaleziono także ziarna zbóż (jęczmień, pszenica płaskurka, owies), które œświadczą o rolniczym charakterze osady. Samą osadę stanowiło jedno duże domostwo położone wœród wykarczowanych pod uprawę polan źœródleœnych. Odkryte œłady pożaru wskazują na gwałtowne zakończenie funkcjonowania tej osady.

oferty noclegowe RYTRO:

DOM DO WYNAJĘCIA WILLA RYTRO Rytro
AKTYWNY WYPOCZYNEK DLA GRUP dom wypoczynkowy - RELAKS Rytro
JAK NA ORLIM GNIEDZIEO gospodarstwo agroturystyczne - Antonina Nosal Rytro, Połom
NAD POPRADEM U STÓP ZAMKU gospodarstwo agroturystyczne - U BASI Rytro, Sucha Struga
GÓRSKA JAZDA KONNA gospodarstwo agroturystyczne - AGRORANCZO Przysietnica
KOMFORT ZA ROZSĄDNĄ CENĘ pokoje gościnne - Anna Bartkowska Rytro
KOMPLEKS DOMKÓW WYPOCZYNKOWYCH domki wczasowe - Pawlik Rytro
RODZINNA ATMOSFERA, WYGODNE POKOJE pokoje gościnne - Adam Kruczek Rytro
NA ŚŒWIEŻEGO PSTRĄGA pokoje gościnne - U DANKA Rytro
NA BRZEGU POPRADU gospodarstwo agroturystyczne - Maria Pawlik Rytro, Sucha Struga
Z NUTKĄ NOSTALGII pokoje gościnne - AGAWA Rytro
Z WIDOKIEM NA ZAMCZYSKO pokoje gościnne - OLA Rytro
BLISKO NART pokoje gościnne - Zofia Tokarczyk Roztoka Ryterska

mapa Ryta i okolic:


Powiększ mapę

Pogoda Rytro z serwisu
Loading
























położenie:

Beskid Sądecki to część Beskidu Zachodniego w Karpatach Zewnętrznych. Góry rozpościerają się na wschód od doliny Dunajca i ciągną się po dolinę Białej Dunajcowej oraz Przełęcz Tylicką.
Od zachodu graniczy z Gorcami , Pieninami i Beskidem Wyspowym, na południu góry przecina granica polsko-słowacka, w stronę wschodnią ciągnię się Beskid Niski. Na północy z nizinną częścią Polski łączy Sądecczyznę Pogórze Rożnowskie.

charakterystyka:

Dwa pasma - Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej - rozdzielone są doliną Popradu. Z Podhala od zachodu opływa góry Dunajec. Najwyższe wzniesienie to Radziejowa (1265 m n.p.m.). Cała grupa górska ma ok 50 km długości.
U podnóża Beskidu Sądeckiego, przy ujściu Popradu i Kamienicy do Dunajca, leży Kotlina Sądecka - razem tworzące Ziemię Sądecką. Z punktu widzenia turystyki do tego obszaru można włączyć jeszcze zbiornik Rożnowski na Pogórzu Rożnowskim. Tak ujęty teren staje się jednym z najciekawszych rejonów turystycznych w Polsce. Wielość szlaków pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, nartostrady i wyciągi, stadniny koni, hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, spływy rzeczne, kąpieliska i sporty wodne - tworzą na terenie sądecczyzny doskonałą bazę turystyczną dla licznej rzeszy miłośników gór i turystyki krajoznawczej. Dodając do tego źródła wody mineralnej, czyste lasy, świeże powietrze, wspaniałe pejzaże oraz całe bogactwo kulturowo-folklorystyczne mamy w zasięgu ręki i portfela różnorodny i wyjątkowy region.

Punktem orientacyjnym tej ziemi stanowi miasto Nowy Sącz, które wraz ze Starym Sączem tworzy ponad 100 tysięczny ośrodek usługowo-przemysłowy, idealny do obsługi całego regionu.
Uzdrowiska rozsiane po górskich dolinach, słynne nie tylko w Polsce zachęcają kuracjuszy do przyjazdu. Wymienić tu można te najsłynniejsze:
Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Szczawnica-Zdrój
czy urokliwe gminy i wsie, jak:
Tylicz, Rytro, Łomnica-Zdrój, Wierchomla, Żegiestów, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica czy Kamianna.

Każda z tych miejscowości ma do zaoferowania szereg atrakcji i równocześnie może się stać miejscem noclegowym w czasie uprawiania czynnej turystyki krajoznawczej.


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwosci zmiany ustawień. users:o2u.pl - 
darmowe liczniki © 2007 - 2016 by ComForm.