Szczawnik - wieś letniskowa w Beskidzie Sądeckim nad Szczawnikiem (prawy dopływ Popradu) obok Muszyny-Zdroju. Założona w 1575 r. nazwa pochodzi od występujących tu źródeł szczaw. Liczy obecnie ok. 850 mieszkańców.

Szczawnik to prężnie rozwijająca się wieś,nowe domy budowane z myślą o letnikach i wczasowiczach. Estetyczne walory krajobrazowe, obfitość lasów, czyste powietrze, nieskażone środowisko, cisza i spokój stwarzają dogodne warunki do wypoczynku.

Na narciarzy czeka stacja narciarska "Dwie Doliny" z wyciągiem krzesełkowym, oświetlona i naśnieżana.

W Szczawniku znajduje się dawna cerkiew drewniana z XVIII w pw św Dymitra. Wnętrze, podobnie jak inne cerkwie dawnego Klucza Muszyńskiego, zachowało wystrój cerkiewny. Wewnątrz - późnobarokowy ołtarz boczny datowany na 1729 rok z ikoną Przemienienie Pańskie oraz z obrazem Chrystus w grobie. Obecnie kościół katolicki.

Szczawnik i otaczające góry to świetne miejsca do uprawiania turystyki konnej.
Przebiega tędy szlak konny, który wiedzie w kierunku zachodnim przez Góry Milickie, Rezerwat Wierchomla, Łomnicę-Zdrój do Piwnicznej-Zdroju i dalej na północ w kierunku Nawojowej i zachód na Przehybę, oraz w kierunku wschodnim przez Jastrzębik w Pasmo Jaworzyny Krynickiej.

Latem można znaleźć schronienie przed upałami na pobliskim basenie.Kąpielisko usytuowane jest na terenie ośrodka wypoczynkowego. W pobliżu także basen kryty dla dzieci. Można również skorzystać z zaplecza gastronomicznego.

oferty noclegowe SZCZAWNIK:

Wolne miejsca na sylwestra 2017/2018! pokoje gościnne - Anna Bołoz Szczawnik
Z WIDOKIEM NA STOK NARCIARSKI willa - ANIA Szczawnik
W KLIMACIE GÓR pokoje gościnne - CHATA U BOŻENY Szczawnik
NIEOPODAL STACJI NARCIARSKIEJ pokoje gościnne - KWATERY U HELENY Szczawnik
WYPOCZYNEK U GIENI pokoje gościnne - Genowefa Potoniec Szczawnik
KOMFORT I WYGODA pokoje gościnne - GAMA Szczawnik
DOGODNA BAZA WYPADOWA gospodarstwo agroturystyczne - Helena Cebula Szczawnik
U STÓP WIERCHA gospodarstwo agroturystyczne - Józef Hyclak Szczawnik
...TU ODPOCZYWAM willa - MONIKA Szczawnik
NOWE POKOJE W POBLIŻU WYCIĄGU pokoje gościnne - ARKADIA Szczawnik
W ZACISZU DOLINY SZCZAWNIKA pokoje gościnne - Genowefa Franczak Szczawnik
WILLA Z WIDOKIEM NA STOK NARCIARSKI pokoje gościnne - ACHIMÓWKA Szczawnik
MIĘDZY LASEM A STRUMYKIEM kwatery gościnne - Joanna Natkańska Szczawnik
APARTAMENTY, POKOJE Z ŁAZIENKAMI, DOMKI ośrodek wypoczynkowy - OSTROWIANKA Szczawnik
BO ŁO ZDROWIE TRZEBA DBAĆ pokoje gościnne - Marzena Bołoz Szczawnik
PEJZAŻE SZCZAWNIKA pokoje gościnne Szczawnik
NA SKRAJU UZDROWISKA noclegi Szczawnik
POD JAWORZYNĄ pokoje gościnne Jastrzębik
MYŒLIWSKA PRZYSTAŃ pokoje gościnne Jastrzębik
W DOMU U DOMKÓW pokoje gościnne Jastrzębik
BASEN, SALA KONFERENCYJNA, PLENER dom wypoczynkowy Muszyna-Złockie

mapa Szczawnika i okolic:


Powiększ mapę

Pogoda Muszyna z serwisu
Loading


położenie:

Beskid Sądecki to część Beskidu Zachodniego w Karpatach Zewnętrznych. Góry rozpościerają się na wschód od doliny Dunajca i ciągną się po dolinę Białej Dunajcowej oraz Przełęcz Tylicką.
Od zachodu graniczy z Gorcami , Pieninami i Beskidem Wyspowym, na południu góry przecina granica polsko-słowacka, w stronę wschodnią ciągnię się Beskid Niski. Na północy z nizinną częścią Polski łączy Sądecczyznę Pogórze Rożnowskie.

charakterystyka:

Dwa pasma - Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej - rozdzielone są doliną Popradu. Z Podhala od zachodu opływa góry Dunajec. Najwyższe wzniesienie to Radziejowa (1265 m n.p.m.). Cała grupa górska ma ok 50 km długości.
U podnóża Beskidu Sądeckiego, przy ujściu Popradu i Kamienicy do Dunajca, leży Kotlina Sądecka - razem tworzące Ziemię Sądecką. Z punktu widzenia turystyki do tego obszaru można włączyć jeszcze zbiornik Rożnowski na Pogórzu Rożnowskim. Tak ujęty teren staje się jednym z najciekawszych rejonów turystycznych w Polsce. Wielość szlaków pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, nartostrady i wyciągi, stadniny koni, hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, spływy rzeczne, kąpieliska i sporty wodne - tworzą na terenie sądecczyzny doskonałą bazę turystyczną dla licznej rzeszy miłośników gór i turystyki krajoznawczej. Dodając do tego źródła wody mineralnej, czyste lasy, świeże powietrze, wspaniałe pejzaże oraz całe bogactwo kulturowo-folklorystyczne mamy w zasięgu ręki i portfela różnorodny i wyjątkowy region.

Punktem orientacyjnym tej ziemi stanowi miasto Nowy Sącz, które wraz ze Starym Sączem tworzy ponad 100 tysięczny ośrodek usługowo-przemysłowy, idealny do obsługi całego regionu.
Uzdrowiska rozsiane po górskich dolinach, słynne nie tylko w Polsce zachęcają kuracjuszy do przyjazdu. Wymienić tu można te najsłynniejsze:
Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Szczawnica-Zdrój
czy urokliwe gminy i wsie, jak:
Tylicz, Rytro, Łomnica-Zdrój, Wierchomla, Żegiestów, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica czy Kamianna.

Każda z tych miejscowości ma do zaoferowania szereg atrakcji i równocześnie może się stać miejscem noclegowym w czasie uprawiania czynnej turystyki krajoznawczej.


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwosci zmiany ustawień. users:o2u.pl - 
darmowe liczniki © 2007 - 2016 by ComForm.