SERWIS TURYSTYCZNY PROMUJĄCY TURYSTYKĘ KRAJOZNAWCZĄ ORAZ AGROTURYSTYKĘ W KRYNICY-ZDROJU.

Krynica Zdrój to jeden z najbardziej znanych i odwiedzanych kurortów w Polsce. Krinica - w języku staro-cerkiewno-słowiańskim oznacza studnię lub źródła. Bo wszystko zaczyna się u źródła, tak jak każda wielka podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Uzdrowisko rozciąga się wzdłuż malowniczych, wąskich dolin potoków Kryniczanka i Palenica, które wraz z drobnymi dopływami rozcinają tu południowo-wschodnią część Beskidu Sądeckiego zwaną od najwyższego szczytu grupą Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.)

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Krynicy pochodzą z I poł. XVI wieku. 8 stycznia 1547 roku biskup krakowski Samuel Maciejowski wystawił uczciwemu Dankowi z Miastka (obecnie Tylicz) przywilej na lokowanie na samym korzeniu wsi Krynica. Do grona miast zaliczono Krynicę w 1911 roku.

Klimat Krynicy wykazuje podobieństwa do klimatu podalpejskiego, który cechuje duża liczba dni słonecznych w roku oraz znaczne wahania temperatury w ciągu doby. Największą sławę przynoszą Krynicy znakomite wody lecznicze (23 ujęcia wody mineralnej, 5 źródeł naturalnych i 18 odwiertów).

Baza noclegowa (hotele, sanatoria, pensjonaty i kwatery prywatne) gwarantuje komfortowe warunki pobytu. Corocznie w uzdrowisku odbywają się liczne imprezy o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Spotkania ludzi z kręgu kultury, ekonomii, polityki i biznesu. W sierpniu Europejski Festiwal im. Jana Kiepury zmienia Krynicę w stolicę opery i operetki. Wrzesień to miesiąc Forum Ekonomicznego, które ściąga do uzdrowiska wielu znanych polityków i biznesmenów z całej Europy.

Do największych atrakcji turystycznych Krynicy zalicza się Kolej Gondolową na Jaworzynę Krynicką, wyciągi narciarskie na Słotwinach, na ulicy Zielonej, Leśnej i przy ulicy Czarny Potok oraz hale widowiskowo-sportową z pełnowymiarowym lodowiskiem, a także położoną obok Sankostradę. Wielką atrakcję stanowi również kolej linowa na Górę Parkową (732 m.n.p.m.) oraz tor saneczkowy (dla profesjonalistów) na jej zboczach. Chlubą Krynicy są jej parki: im. Kazimierza Pułaskiego, im. Nitribitta oraz Park Zdrojowy na Górze Parkowej i Park Słotwiński.

Wyjątkowym miejscem w Krynicy jest Wzgórze Jakubik gdzie czas wypełni jazda konna, quady i podziwianie krajobrazu rozciągającego się na Beskid Niski.

Zimą alpejski klimat jest na wyciągnięcie ręki w SKI-DOMKACH, tuż przy wyciągu narciarskim z widokiem na całą Krynicę.

Letnie i zimowe wieczory to odpowiedni czas by odwiedzić restauracje, puby i karczmy, gdzie smaczne potrawy i mocne trunki zatrzymają turystów na długie godziny. Polecamy: Dom Kawy i Wina , Piwnicę pod Galerią, Hydropatię, Karczmę u Krakowiaka pod wyciągiem Henryk oraz Adrię. Dla łasuchów: Cukiernia Maleńka lub kremówki w Liliance. Fanów wschodniej kuchni zapraszamy do chińskiej restauracji pod Jagiellonką.

Najbardziej znanymi turystami i kuracjuszami Krynicy byli: Aleksander Fredro, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Maria Konopnicka i Henryk Sienkiewicz, wśród polityków: Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki i Wincenty Witos.

Za wskrzesiciela Krynicy uznawany jest Józef Dietl wybitny balneolog, którego wysiłek i praca pozwoliły na szybki rozwój tego wspaniałego uzdrowiska. Największym popularyzatorem miejscowości był dr Michał Zieleniewski, który tak wyraził swoją miłość do Krynicy: "...Zakład krynicki odżył, urósł, dojrzał, a nawet przeszedł do samodzielności i znaczenia. Pokochać i pielęgnować go dalej do nas wszystkich należy. Nie dajmy upaść temu co szlachetne i pożyteczne a nasze ...".

GeoFinder - Google Maps JavaScript API Example

Pozycjonowanie, Google Maps

KRYNICA W OBIEKTYWIE:POLECAMY:

NA SKRAJU BESKIDÓW
Jakubik - stadnina, noclegi - Krynica-Zdrój


AGROTURYTYKA DLA KAŻDEGO
gospodarstow agroturystyczne - GAWĘCKÓWKA - Krynica-Zdrój - Krzyżówka

W UZDROWISKU NA ZDROJOWEJ
domy wczasowe - TRYUMFY - Krynica-Zdrój


SZCZEGÓLNY KLIMAT KRYNICY GÓRSKIEJ
domki do wynajęcia - SKI-DOMKI - Krynica-Zdrój


TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ
hotel - STEFANIA - Krynica-Zdrój


KLIMATYCZNA DREWNIANA WILLA NA SŁOTWINACH
pokoje gościnne - Stawiscy - Krynica-Zdrój


JEDYNA KUCHNIA WĘGIERSKA W KRYNICY
dom wczasowy - GWAREK - Krynica-Zdrój


BAZA DLA NARCIARZY
pokoje gościnne - BEATA - Krynica-Zdrój


PRZYTULNE, KOMFORTOWE POKOJE
pokoje gościnne - BOŻENA - Krynica-Zdrój


LATA 20 NA KRYNICKIM DEPTAKU
pensjonat - MAŁOPOLANKA - Krynica-Zdrój


U STÓP NARCIARSKIEGO STOKU
pensjonat - LIRA - Krynica-Zdrój


PRZY SŁOTWIŃSKIM STOKU
pokoje gościnne - U IZY - Krynica-Zdrój


KOMFORT DLA DUZEJ GRUPY
dom wypocznkowy - WILLA NA STOKU - Krynica-Zdrój


DOM Z DUSZĄ
pensjonat - BAJKA - Krynica-Zdrój


SPOKOJNY ZAKĄTEK KRYNICY
pokoje gościnne - JOLKA - Krynica-Zdrój


NA WCZASY Z DZIEĆMI
ośrodek wypoczynkowy - PROMETÓWKA - Krynica-Zdrój


WILLA ZNANA OD WIEKU
pensjonat - WITOLDÓWKA - Krynica-Zdrój


BAR, POKOJE Z ŁAZIENKAMI
dom gościnny - JACEK- Krynica-Zdrój


NA KIEPURY U FLORENTYNY
pensjonat - FLORA- Krynica-Zdrój


ZAMKOWA GÓRA
pensjonat - ZAMEK- Krynica-Zdrój


U STÓP PARKOWEJ GÓRY
willa - FRANCISZEK - Krynica-Zdrój


KRYNICKA CHATA
dom do wynajęcia - GOŚCINIEC GALICYJSKI - Krynica-Zdrój


KLIMATYCZNA WILLA POD LASEM
dom gościnny - DUDEK - Krynica-Zdrój


NAD NARCIARSKIM STOKIEM Z WIDOKIEM
dom gościnny - ARNIKA- Krynica-Zdrój


DOBRA KUCHNIA I KOMFORT
dom wczasowy - LIDO- Krynica-Zdrój


QUADY, SKUTERY, PAINTBALL
pensjonat - ADAM- Krynica-Zdrój


KAMERALNIE I NIEDROGO
pokoje gościnne - NA KRÓTKIEJ - Krynica-Zdrój